Historia Polski i świata pokazuje, że w najtrudniejszych chwilach ludzie zwracali się do Boga, prosząc o ratunek i zmiłowanie, a ich modlitwa przybierała niejednokrotnie formę pieszego pielgrzymowania. Tak było w Rzymie w 590 roku, gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Wówczas, modląc się o ocalenie Wiecznego Miasta, święty papież Grzegorz Wielki poniósł w błagalnej procesji wizerunek Najświętszej Maryi Panny, zwany odtąd Salus Populi Romani, czyli „Wybawicielka ludu rzymskiego”. Podobnie było w 1711 roku, gdy w czasie trwającej zarazy dziesiątkującej stolicę narodziła się Piesza Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę. Z kolei po zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, który miał miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r., został zorganizowany przez studentów Krakowa – jako wyraz duchowej jedności z Ojcem Świętym – „Biały Marsz” z Błoń (miejsca, gdzie Jan Paweł II celebrował Mszę świętą podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny) na Rynek, gdzie kilkaset tysięcy mieszkańców na czele z młodzieżą modliło się o zdrowie Ojca Świętego i za umierającego w Warszawie Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Starsi pamiętają, że parafie z okolic Łańcuta organizowały piesze pielgrzymki do Krzemienicy na tzw. „Pocieszonkę”, czyli na odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia upraszając dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski.
Powyższe wydarzenia wskazują, że w momentach niepokoju, wojny, głodu i zarazy lud wierny zwracał się o pomoc do Matki Bożej. To jest wskazówka dla nas ludzi żyjących we współczesnych czasach, gdzie mamy szukać pomocy. Naśladując przykład naszych przodków chcemy Was siostry i bracia zaprosić do pieszego pielgrzymowania do słynącej łaskami figury Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy. Czcigodnych Księży Proboszczów gorąco zachęcamy do zorganizowania pieszej pielgrzymki ze swojej parafii do Krzemienicy na odpust Matki Bożej Pocieszenia w dniu 28 sierpnia 2022. Suma odpustowa będzie odprawiana o godz. 11.00. Tegoroczny odpust chcemy przeżywać pod hasłem: „Oto Matka Twoja”
W czasach dziejowych zawirowań, ludzkich niepewności i obaw, szukamy zawsze źródeł nadziei
i pokoju, odnowy wiary i poczucia bezpieczeństwa. Na horyzoncie naszego „dziś”, naznaczonego tyloma dramatami i obawami, widnieje dla chrześcijańskiej Ojczyzny niezmącone źródło nadziei: jest nim nasza ukochana Matka, Najświętsza Maryja Panna, która nigdy nie zostawiła nas w potrzebie. Zapraszamy całe rodziny, młodzież, dzieci, kandydatów do bierzmowania i wszystkich, którzy czują, że u Maryi znajdą pocieszenie i odnowienie swojej wiary, nadziei i miłości.
Siostry i bracia! Obyśmy spotkali się na odpuście w Krzemienicy i uprosili dla siebie, dla naszej Ojczyny i Kościoła wiele łask Bożych przez ręce Matki Bożej Pocieszenia.
–
Ksiądz proboszcz Stanisław Piegdoń
Ksiądz wikariusz Wiktor Florek
Ksiądz rezydent Michał czelny
wraz z parafianami z Krzemienicy